DR. POGÁNY FRIGYES 1874. február 26-án született Nagykanizsán Pauer Lajos és Berényi Adél fiaként. Egyes források apai családnevén, Pauer Frigyesként is említik.
pécsi ciszterci főgimnáziumban végezte középiskolai tanulmányait, utána pedig a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen folytatta tanulmányait. Itt avatták az államtudomány doktorává.
Pályafutása a Központi Statisztikai Hivatalban indult 1899-ben. Főként oktatásstatisztikával foglalkozott, de feladatai közé tartozott a könyvtár irányítása is.
1903. május 9-én Budapesten feleségül vette Várady Szakmáry Tihamér és Bazsy Jolán lányát, a nála 12 évvel fiatalabb, rózsahegyi születésű Várady Szakmáry Jolánt, .

1914-től a vallás- és közoktatásügyi minisztérium miniszteri osztálytanácsosa, 1918 végétől miniszteri tanácsosa, 1924-től helyettes államtitkára volt.
1926-ban a Magyar Statisztikai Társaság tagja lett. Szintén 1926-tól 1931-ig az Egységes Párt színeiben a mindszenti választókerületet képviselte az Országgyűlésben.
A hazai filmes közélet egyik meghatározó alakja volt a Magyar Filmklub és az Országos Magyar Mozgóképipari Egylet elnökeként.
1940-től 1941-ig működő Duna Filmkészítő és Filmkölcsönző Kft. nevű vállalkozása gyártotta a Szüts Mara házassága című filmet.

(forrás: wikipedia)

Kitüntetései:

  • II. oszt. Polgári Hadi Érdemkereszt (1917)
  • III. oszt. Vaskoronarend (1918)

Jelentősebb művei:

  • A Magyar Szent Korona Országai népoktatásügyének fejlődése (1913)
  • A közoktatásügyi statisztika és hazánk közoktatásügye 1913-ban (1915)
  • A magyar népoktatás története (1928)
A közoktatásban végzett munkájában különös figyelmet szentelt a városoktól messzi, vidéki oktatás megszervezésének. Érdemei közé tartozik a tanyai iskolák létrehozásának szorgalmazása és a tanyai iskolák működésének országos hálózattá történő szervezése. Ezen tevékenységét elismerve hálájának jeléül Pusztamérges elöljárósága és lakossága 1927-ben díszpolgárává választotta. a megválasztás körülményeiről és pontos időpontjáról sajnos nem rendelkezünk részletes adatokkal, de Pogány Frigyes megyei- és országos hatókörű tevékenységének köszönhetően iskolaépítési illetve fejlesztési törekvéseiről maradtak fent dokumentumok.



Pogány Frigyes alapos kutatómunkájának eredményeként az 1928-ban született, a Magyar Királyi Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium által kiadott Magyar Népoktatás című tanulmányában "A magyar népoktatás története" című fejezet táblázatos részében (a 307. oldalon) már részletes adatok találhatók Pusztamérges három iskolájáról is: a község által fenntartott iskolán kívül az egyház által fenntartott zárda iskolát, valamint az állam által fenntartott külterületi iskolát is megemlíti. Ezek 2-2 tantermes intézmények voltak ugyancsak 2-2 tanítóval.


Ugyanitt előirányzatok is találhatók az iskolák zsúfoltságának csökkentését szolgáló intézkedésekről, az iskolaépítési elképzelésekről. Jól érzékelteti az akkori pusztamérgesi népesség adatokat, hogy további iskola és tanítói lakás építését szorgalmazza a megfelelő minőségű és színvonalú oktatás biztosítása érdekében. Helyettes államtitkárként befolyását és szakértelmét is felhasználva jelentős eredményeket ért el az oktatásban, arra mindig is átfogó, az országot átszövő hálózatként tekintett.

1957. január 31-én hunyt el Budapesten

HIRDETMÉNYEK

ELKÖLTÖZIK AZ OLDAL

Tisztelt Látogatóink!

Honlapunk - mint ahogy a településünk is - a lehetőségek szerint folyamatosan épül, szépül, fejlődik. Átalakulnak köztereink, kerti bútorok, kerékpártárolók, térburkolatok készülnek, hogy otthonosabban, komfortosabban érezhessük magunkat lakókörnyezetünkben. Hasonlóan "működik a településünk honlapja, közösségi oldala is; míg utóbbiba nem sok beleszólásunk van (de a tartalomszolgáltatásban azért jeleskedhetünk) az előbbiben - itt, a települési honlapunkon csak rajtunk múlik, hogy mit és milyen módon teszünk nyilvánosan hozzáférhetővé. A megújult oldal EZEN A HELYEN érhető el.

Bővebben...:

Te többet szelektálsz, mint egy éve?

A Mórahalomért Közbiztonsági és Vagyonvédelmi Egyesület új környezetvédelemmel kapcsolatos honlapot és applikációt hozott létre, ami elérhető a  www.ehulladek.morahalom.hu oldalon.  Az oldal fő célja, felhívni a figyelmet a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára, ehhez nyújt segítséget, számos oktató videóval, naprakész cikkekkel, plakátokkal, a témában folyamatosan frissülő tartalommal.

Te többet szelektálsz, mint egy éve? Nehéz kérdésnek tűnik elsőre, pedig az oldal segítségével könnyedén megválaszolható.

Nincs más teendőnk, mint regisztrálni és rögzíteni a kidobott hulladékunkat a nyitóoldalon található játék segítségével. Megismerhetjük a szelektíven válogatható termékek típusait, valamint pontosan követhetjük havonta hány kg hulladékunk landol a szemetesünkben. Arra is lehetőségünk nyílik, hogy éves szinten nyomon követhessük szelektálási tendenciánkat. A honlapon az animációk és játékok miatt a gyermekek számára, a részletes statisztikai adatoknak köszönhetően pedig a felnőttek számára is egyaránt hasznos funkciókat találhatunk.

Az oldal egyik kiemelkedő lehetősége abban rejlik, hogy nem csak önállóan használható, így közösségformáló hatással is bírhat. Iskolás osztályok is regisztrálhatnak és követhetik a gyűjtésüket együtt, az osztályfőnök segítségével, majd közösen megbeszélhetik hogyan lehetne javítani az elért eredményükön. A hulladékbejelentési menüpont is lehetőséget biztosít erre, ami alapján közösségi szemétgyűjtő akciók szervezhetőek.

Ami biztos, hogy a tudatosabbá válás nem egyik napról a másikra történik, hanem egy tanulási folyamat, amiben mindig van mit tanulni, mindig van hova fejlődni. A szelektív hulladékgyűjtés, mindannyiunk szívügyévé kell válnia, hiszen, kis odafigyeléssel mindenki jelentős változást tud elérni saját otthonában és környezetében.

A honlap az "e-HULLADÉK - Építsünk együtt virtuális hulladékhegyet!" című projekt támogatásával, az Agrárminisztérium Nemzeti Környezetvédelmi Program "Zöld forrás 2019" pályázati felhívás keretében valósult meg.

Egyenlő bánásmód 20/8

Az egyenlő bánásmód mindenkit megillet!

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság Csongrád megyei referense dr. Kiss Éva 2020. augusztus 25-én, kedden 10-14 óra között a makói József Attila Városi Könyvtárban (6900 Makó, Deák Ferenc u. 2.) tartja ingyenes járási félfogadását. (cikk végén a szegedi időpontok is!)

Bővebben...:

Tartalékos katonai szolgálat

6 hónapos, speciális tartalékos katonai kiképzést indít a Magyar Honvédség. Szeptemberben folytatódik a speciális tartalékos katonák fél éves kiképzési programja, most is több száz jelentkezőt várnak a megyeszékhelyek toborzóirodái és a Kormányablakok.

Bővebben...:

Óvodapedagógus Pusztamérgesre

Ruzsai Hétszínvirág Óvoda és Bölcsőde vezetője - 6786 Ruzsa, Alkotmány tér 3. sz. – a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 20/A. § alapján pályázatot hirdet Pusztamérgesre következő munkakör betöltésére:

Bővebben...:

Havi Mini Eseménynaptár

Go to top