FEKETE ANTAL 1908. december 18-án Szentesen született. (ebben az évben június 1-én lett Pusztamérges önálló település) Négyen voltak testvérek. A 4 elemi iskola befejezése után a Duna-Tiszaközi Mezőgazdasági Kamara Kertmunkásképző iskolájának 2 éves tanfolyamát végezte el Kecskeméten.
1933-1937-ig a derekegyházi uradalom kertészetében mint gyümölcskertész állt alkalmazásban.

Munkáltatója véleménye: "a rábízott munkát, azok vezetését mindenkor szakszerűen, legnagyobb megelégedésre látta el. Becsületes, szorgalmas, fegyelmezett, önállóan dolgozni tudó szakember..."

1934-ben kötött házasságot Adorján Rozáliával. Két leánygyermekük született, Fekete Erzsébet és Mária. (mindkettő jelen volt a díszpolgárrá választási ünnepségen)
Pusztamérgesre 1938-ban költözött feleségével és Erzsébet nevű lányával. Schwarcz Jakab és Sebestyén Ármin gazdaságában gyümölcskertészként állt alkalmazásban 1952-ig. Az itt alkotott vélemény a következő volt róla: "Mint vezető gyümölcskertész szakértelmével, munkakészségével, becsületességével és hűségével a legteljesebb megelégedésünket érdemelte ki."

A pusztamérgesi embereknek ő tanította meg a gyümölcsfa metszés alapjait. A spárgatermesztés beindításával viszont egy újabb megélhetési lehetőséget adott a falu lakosságának. 1952. október 1-től 1953. október 1-ig mezőgazdasági előadó a Községi Tanácsnál, ezt követően 1955. március 1-ig a Csongrád - Békési Borforgalmi Vállalat Pusztamérgesi Célgazdaságában üzemegység vezető.

1955-től a Szegedi Járási Tanácsnak is tagja volt.
1955. április 15-től a Pusztamérges Községi Tanácsnál mezőgazdasági felügyelő.
1957-től a falu gazdajegyzője volt. Kertészeti tanfolyamokat szervezett és vezetett, ahol sok fiatal sajátította el a kertészkedés alapjait.
1961. március 1-én választották meg a Pusztamérgesi Rizling MgTsz elnökének.
1963-tól országgyűlési pótképviselő is. Közösségben, a közösségért dolgozott akkor, amikor a tagságot - akik egyébként a szervezeti élethez nem voltak szokva - együtt gondolkodásra és közös munkavégzésre kellett rábírni. Mindenkit türelemre és megértésre intett a legzavarosabb időkben is.
Nevéhez fűződik Pusztamérgesen a spárga termesztésének meghonosítása mellett a nagyüzemi szőlőtermesztés.

Kitüntetései:

  • 1985-ben a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa érdemes és eredményes munkássága elismeréseként a Munka Érdemrend ezüst fokozatát adományozta neki.
  • a Mezőgazdaság Kiváló Dolgozója
  • Kiváló Termelőszövetkezeti Tag

1992. június 10-én halt meg Szegeden.

1996. július 20. óta Pusztamérges Díszpolgára.

Havi Mini Eseménynaptár

Reviews on JED

JSN UniForm has been approved on Joomla Extension Directory. Let's see how Joomla community enjoy it. If you use JSN UniForm, please post a rating and a review at the Joomla! Extensions Directory

Móra Múzeum Évkönyve

A HUNGARICANA szolgáltatás elsődleges célja, hogy a nemzeti gyűjteményeinkben közös múltunkról fellelhető rengeteg kultúrkincs, történeti dokumentum mindenki számára látványosan, gyorsan és áttekinthető módon váljon hozzáférhetővé. Az 1982. évi évkönyvben Pusztamérges kialakulásáról a következők olvashatók:

 MÉRGES PUSZTA BENÉPESEDÉSE
(a Móra F. Múzeum Évkönyvéből)

 

Go to top