A Múvelődési Ház IKSZT-ben 2013 óta működő eMagyarország Pont (leendő DJP Pont) szolgáltatásainak bővítését célozza az a pályázat, amely a formai ellenőrzés után a tartalmi értékelés szakaszába lépett – erről értesített bennünket a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ), amely (sok más projekt mellett) a 2017-ben indított Digitális Jólét Program szakmai koordinátora is. A küszöbön áll egy informatikai célú, a közösség érdekeit szem előtt tartó fejlesztés.

A KIFÜ feladatait tekintve rendkívül szerteágazó, a kormányzati infrastruktúra fejlesztésétől kezdve az európai uniós vagy hazai forrásból megvalósuló, különösen infokommunikációs kiemelt ágazati fejlesztési projektekben projektgazdaként, konzorciumvezetőként, illetve a projektgazda vagy a konzorciumvezető kérésére konzorciumi tagként vagy más, nem kedvezményezetti szerepkörben vesz részt. 2016. szeptember 1-jétől ügynökség lett a jogutódja a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézetnek, amelynek következtében a KIFÜ feladata a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program (NIIF Program) megvalósítása és összefogása. Ennek része a jelenlegi, DJP Pontok kialakítását és a már meglévő eMagyarország Pontok fejlesztését szolgáló pályázat lebonyolítása is.

Jelen pályázat célja, hogy a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) 3. prioritása kiemelt céljával összhangban fejlessze a közösségi internet hozzáférési helyek infrastruktúráját, a korszerű info-kommunikációs technológiai (IKT) eszközökkel, valamint felkészült szakemberekkel bíró pontokon keresztül ösztönözze az állampolgárokat az IKT eszközök használatára. Ez által fejleszthető a digitális jártasság - különös tekintettel a  munkavállalási korú hátrányos helyzetű célcsoporttagok körében. A „hátrányos helyzet” itt nem diszkriminatív és kirekesztő értelemben használt kifejezés, mert az informatika - korunk dinamikusan fejlődő területe – szinte napi szinten „termeli” a lemaradást. Könnyen belátható, hogy az új technológiák használata, előnyeik felismerése és javunkra, hasznunkra fordítása egy tanulási folyamat eredménye; ebben tudnak hatékony segítséget nyújtani a képzett eTanácsadók, DJP mentorok.

A közösségi internet hozzáférési helyek fejlesztésének alapvető célja, hogy a fejlesztések révén a pontok hozzájáruljanak a digitális alapkészségek fejlesztéséhez, ezen készségekkel még nem rendelkező magánszemélyek számára az informatikai eszközökhöz és az internethez hozzáférést biztosítson, továbbá, hogy az ehhez szükséges segítő szakértelem minden ponton rendelkezésre álljon. Gyakorlatilag átörökítik, továbbviszik az ePontok küldetését.

A pályázat sikeressége községünkre lefordítva: a GINOP 3.3.1 (Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program) keretében – teljesítve annak feltételeit – a művelődési házban lévő közösségi internet hozzáférési pont infrastruktúrájának fejlesztésére terjed ki, valamint támogatást nyújt a pontokon dolgozók készségfejlesztéséhez. Ennek keretében laptopok, tabletek, okostelefon, projektor, multifunkciós fénymásoló használatára nyílik lehetőség, valamint a kül- és beltéri wi-fi vétel minőségének javítását biztosító berendezés kerül felszerelésre. A pályázat tartalmát képező eszközök beszerzését, kiszállítását, valamint a WiFi Access Point telepítését a KIFÜ biztosítja. A pályázaton elnyert eszközök kiosztására, valamint a Wifi hálózat kialakításához szükséges eszközök telepítésére várhatóan 2018. április hónaptól kerül sor.

A nyertes pályázat által megvalósuló fejlesztés nincs „ingyen”, de vállalhatók és a közösség számára hasznot hozók a feltételek. Éves szolgáltatási- és fejlesztési terv került benyújtásra, amely olyan elemeket tartalmaz, amely indokolttá teszi a támogatást és a kapott eszközök használatával valósul meg. Folytatódni fognak az „egérfogók” házi képzés sorozat, az álláskeresést, önéletrajz írást és elektronikus ügyintézést elősegítő gyakorlati foglalkozások és a szövegszerkesztéssel, táblázat kezeléssel, prezentáció készítéssel és internet biztonsággal kapcsolatos előadások.

A közösségi média is sokakat érdekel, a megszerzett ismereteket a saját házunk táján a Pusztamérgesi Hírlevél szerkesztésében, a községi weblap formálásában és a szolgáltatási helyünk kereslet-alapú funkcióinak bővítésében kívánjuk kamatoztatni. A létünket természetesen nem erre a pályázatra alapozzuk. Ettől függetlenül – de szoros összefüggésben – most indul egy GINOP 6.1.2 kódszámú, a felnőtt lakosság felzárkóztatását, a számítógép használat elsajátítását célzó 70 órás képzés, amely keretében 15 főnek nyílik lehetősége ingyenesen részt venni. Az előadások is mondhatni „pályázat függetlenek” és a szolgáltatási hely napi életéhez tartoznak, akár az ügyintézések során nyújtott segítség, szaktanácsadás.
Reméljük, hamarosan beszámolhatunk a pályázati sikerről is!