2017. november 16-án Dr. Pintér Sándor Magyarország Belügyminisztere meghívására Budapesten átvehettem a közfoglalkoztatási programok megvalósításában elért kiemelkedő tevékenység elismeréséért járó emléklapot.
A díjat a mezőgazdasági programban elért sikereiért kapta településünk. Csongrád megyéből összesen hárman részesültünk kitüntetésben.

Az emléklap mellett minden díjazott kap 7 millió forintot, amit a programhoz szorosan kapcsolódó nagy értékű tárgyi eszköz beszerzésére lehet fordítani. Pusztamérges ebből a pénzből egy traktort és ekét szeretne vásárolni.
Az emléklapot Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkár és dr. Hoffmann Imre helyettes államtitkár adta át.
Szeretnék köszönetet mondani minden munkatársamnak, akik a program tervezésében és megvalósításában aktívan részt vettek. Ezek a sikerek, szép eredmények egy összetartó és egymásnak mindig segítő csapat munkájának eredménye. Szeretnék köszönetet mondani a Mórahalmi Munkaügyi Központ vezetőjének és dolgozóinak, akikhez bármikor fordulhattunk és problémáink megoldásán fáradoztak.
Szeretnék köszönetet mondani a programban részt vevő közmunkásoknak is, akik megértették céljainkat és elképzeléseinket, ezeket a célkitűzéseket megvalósították.
Köszönöm mindenkinek a munkáját!

Dr. Papp Sándor polgármester


A munka elismeréséről a Csongrád Megyei Kormányhivatal honlapján az alábbi cikk jelent meg (csak a pusztamérgesi vonatkozású részt közöljük):

Három Csongrád megyei program a legjobbak között
Apátfalva és Pusztamérges önkormányzata, valamint a szentesi Hajléktalan Segítő Központ közfoglalkoztatási programja nyerte el idén a Belügyminisztérium Start Plusz díját Csongrád megyéből. A díjazottak egyenként 7 millió forintot fordíthatnak a közfoglalkoztatási programjaik fejlesztésére. November 16-án adták át a Belügyminisztériumban az elismerésről szóló okleveleket a három program képviselőjének.

Pusztamérges önkormányzata 2014 márciusában kezdett mezőgazdasági programba a Homokháti Kistérség Többcélú Társulása keretein belül. Ma már 2,5 hektár területen folyik a termelés, öntözőrendszer segítségével. A program keretein belül többféle zöldségnövényt termelnek ökogazdálkodással, (zöldbab, étkezési-, sütőtök, burgonya, csemegekukorica, karalábé, káposzta, paprika, zöldborsó, uborka, cékla, cukkini, sárgarépa, zöldség, paradicsom, stb.) illetve homoktövis, málna, szeder, ribizli és meggyfacsemetéket ültettek. A megtermelt zöldségek az önkormányzat által működtetett konyhára kerülnek a felesleget rászorulók részére osztják ki, illetve vetőmagként is hasznosítják (pl.: burgonya, kukorica, tök, stb). Az ökogazdálkodásra jellemző művelés során elsősorban ökovegyszereket és hőkezelt marhatrágya granulátumot használnak. A növényvédelemben és a talaj minőségének javításában nagy szerepet játszik gyógynövények vetése, ültetése (sarkantyúvirág, büdöske, kapor, facélia, mustármag, stb.). 2016-ban aszalógépet és befőzőautomatákat vásároltak, így tervezik bevezetni a közétkeztetésben - elsősorban a gyerekek körében - a különféle, kevésbé ismert zöldségeket gyümölcsöket, amelyekkel az egészségesebb étkezéshez lehet szoktatni őket. Így például csicsókachips, sütőtöklekvár, tartósítószer mentes konyhai alapanyagok készítésére is van mód, amelyek már magasabb feldolgozottságú termékek. 2017-ben fóliasátrat építettek, hogy saját nevelésű palántákat ültethessenek szabadföldbe. Várhatóan rövidesen termőre fordul a homoktövis ültetvény is, melynek termését a 2016-ban beüzemelt fagyasztókamrába szállítják további feldolgozásig.

forrás: www.csmkh.hu